SENIOR AWARDS NIGHT 2017 – WINNERS

SENIOR AWARDS NIGHT 2017 – WINNERS

Most Committed Player Awards

Women GRU&SC Inc. Trophy: NINA FALANIKO
Grizzlies GRU&SC Inc. Trophy: LEE DEWES
Reserves GRU&SC Inc. Trophy: SEVA DROTINI
Premier GRU&SC Inc. Trophy: EDUAN STRUWIG

Most Improved Player Awards:

Women Dulux Powder Coating: SHAWN LOMU
Grizzlies GRU & SC Inc. Trophy: PAWEL DUSZCZYK
Reserves GRU & SC Inc. Trophy: MAHONEY MATIASI
Premier GRU&SC Inc. Back: LONI VAITOHI
Premier GRU&SC Inc. Forward: SILILO PALEI

Team Sportsman of the Year Awards

Women GRU&SC Inc. Trophy: RACHEL DUNN
Grizzlies GRU&SC Inc. Trophy: ROBERT GATTSCHE
Reserves GRU&SC Inc. Trophy: JONO DONALD
Premier GRU&SC Inc. Trophy: ALEX MOSEUI

Team Awards

ANZ Bank Cup Club Achievement: GRIZZLIES
Patrons Cup Best Team Spirit: PREMIER 1
Lobb Family Cup Most Sporting Team: WOMENS
Ross Gribble Cup Most Supportive Team: PREMIER 2
John Phillis Automotive Cup Top Team of the Year: GRIZZLIES
Representative Players – presented by: Walter Little

PROVINCIAL

North Harbour Women’s: JUSTINE VIZIRGIANAKIS, CLAIRE ERASMUS, TE HINE-NGARO TUTERANGIWHIU, NATASHA DALLOW, LOUISE LAVULO, RACHEL DUNN, NIKITA NGARONGO-PORIMA, BROOKE ELLISON

Representative Players – presented by: Walter Little

North Harbour u19: ATINO MILITENI

North Harbour B’s: BRANDON PAYN, MANNING SMITH

North Harbour Maori

North Harbour Maori Coaches: JEREMY HIKUROA

Individual Awards:

The Blaine Nankervis Award – 1st Year Achievement
Winner: BRANDON PAYN

Michael Anderson Memorial Trophy – Most Courageous Under 80kg
Winner: DAN HUMPHERIES

C & E Wines and Spirits Cup – Grizzlies Social Player of the Year
Winner: HENARE KAHAKI

Maurice Dick Cup – Emerging Player of the Year
Winner: MANNING SMITH

M & A Rodgers Cup – Most Points collated from U21’s to Premiers
Winner: JUSTINE VIZIRGIANAKIS

Greg Iverson Memorial Cup – Coaching Achievement
Winner: PAUL TURNER / FOTU SAMOA

Individual Awards:

GRFC Award Tackler of the Year
Winner: NA’A MALU

Willie Louie Cup – Women’s Tackler of the Year
Winner: CLAIRE ERASMUS

Norton Trophy – 17 – 21 Player of the Year
Winner: ATINO MILITENI

GRU&SC Inc. Most Dedicated Premier Player
Winner: TANIMO SAMOA

Cassidy Cup – Manager of the Year
Winner: MIKE TAYLOR

MITRE 10 Mega Willing Hands – Presented by Dave Boswell –
Winner: ALAN LINSTROM Ces Jack Club Spirit – Presented by Dave Boswell
Winner: NICOLE MCNAB

The Linstrom Family Club Personality -Presented by Dave Boswell
Winner: FOTU SAMOA

Individual Awards:

Jack Cooksley Cup – Coach/s of the Year
Winners: CRAIG McGINTY (RINGO)

Ted Wilson Cup – Club Person of the Year
Winner: SHANE BLACKWELL

Player of the Year Awards

7’s Wishnowski Cup DANIEL LITTLE

Women Dulux Powder Coating JUSTINE VIZIRGIANAKIS

Grizzlies Barry Malins Cup TIM WRIGHTSON

Reserves GRU&SC Inc. Trophy SALA TALENI

Premier GRU&SC Inc. SHEA TURNER

COMMITTEE 2017

Patron – Blackie

President & Chairman – Alan Linstrom

Club Captain – Shane Blackwell

Assistant Club Captain – Willie Louie

Secretary/Functions Manager– Donna Kahaki

Treasurer – Nicole McNab

COC delegate– Cam McNab

Committee Members– Colin, Claire, Inga, Carol, Kelly Ray.