Glenfield Rugby Union Sports Club Inc

 


 

CLUB NEWS


Back to overview

29/08/2015

2015 ANNUAL AWARDS

Most Committed Player Awards
1. Women - Louise Lavulo
2. Grizzlies - Jeff Nichols
3. Prem 2 - Fotu Samoa
4. Premier - Matty Jones

Most Improved Player Awards
5. Women - Wicky Auva’a
6. Grizzlies - Jeff Nichols
7. Prem 2 - Paulo Mau’u
8. Premier Back - Charles Waa
9. Premier Forward - Troy Brockbank

Team Sportsman of the Year
10. Women - Audrey Wikiriwhi
11. Grizzlies - Colin Ross
12. Prem 2 - Darius Witiana
13. Premier - Shea Turner

Team Awards
14. Pizza Delivery Cup Most Improved Team - Women
15. ANZ Bank Cup Club Achievement - Premier
16. Patrons Cup Best Team Spirit - Grizzlies
17. Lobb Family Cup Most Sporting Team - Grizzlies
18. Ross Gribble Cup Most Supportive Team - Grizzlies
19. Maddren Homes Cup Club Team - Premier
20. John Phillis Automative Cup Top Team of the Year - Premier

Representative Players
21. North Harbour Women - Wicky Auvaa, Anita Berry, Kothar Esau, Florida Fatanitavake, Briar McNamara, Inga Timani, Helena Waldron
22. North Harbour Maori - Karetai Williams-Paul, Matt Peri, Troy Brockbank,
23. North Harbour Maori Coach - Jeremy Hikuroa
24. North Harbour Development XV - Shea Turner
25. North Harbour B - Willy Unga, David Halaufia
26. North Harbour Sevens - Michael Little, Willy Unga
27. North Harbour ITM Cup - Michael Little, Joshua Rowland

Individual Awards
28. The Blaine Nankervis Award 1st Year Achievement - Joshua Rowland
29. Michael Anderson Memorial Trophy - Most Courageous Under 80kg - Daniel Little 30. C & E Wines and Spirits Cup Grizzlies Social Player Of the Year - Dion Connelly 31. Maurice Dick Cup Emerging Player of the Year - Karetai Williams-Paul
32. M & A Rodgers Cup - Most Points collated from U21 to Premiers - Briar McNamara 33. Greg Iverson Memorial Cup - Coaching Achievement - Walter Little & Jeremy Hikuroa

Individual Awards
34. Tackler Of the Year - Michael Little
34a. Willy Louie Tackler of The year - Elizabeth Shelford
35. Norton Trophy 17-21 Player Of The Year - David Halaufia
36. Most Dedicated Premier Player - Mane Paulo-Rimoni
37. Senior Achievement Award - Michael Little
38. Cassidy Cup Manager of the Year - Edwin (Chook) Smith
39. Mitre 10 Mega Willing Hands - Donna Kahaki
40. Ces Jack Club Spirit - Leanne Hilton
39. The Linstrom Family Club Personality - Jeremy Hikuroa
42. Jack Cooksley Cup Coach of the Year - Walter Little
43. Ted Wilson Club Person of the Year - Shane Blackwell

Player of the Year Awards
44. 7s Wishnowski Cup - Willy Unga
45. Women Dulux Powder Coating - Briar McNamara
46. Grizzlies Barry Malins Cup - Lee Dewes
47. Premier 2 GRU & SC inc - Sililo Palei
48. Premier GRU & SC Inc - Michael Little



Back to overview